Kudy do lékárny?
Rýma? Bolest hlavy? Nebo předepsaná antibiotika? Na konci prosince 2018 byste si v Česku mohli dojít téměř do 2 800 lékáren a výdejen léků. Alespoň jednu svoji lékárnu má u nás 858 obcí. Podívejte se na dostupnost lékáren tak, jak jsme ji zpracovali v dalším článku Česka v datech.
V Česku fungovalo na konci roku 2018 celkem 2 755 lékáren a výdejen léků (což je detašované pracoviště lékárny v obci nebo městské části, kde je ambulance, ale kde zároveň není lékárna). Alespoň na jeden známý emblém zeleného kříže bychom u nás narazili v 858 obcích. Samo o sobě toto číslo asi příliš jasnou představu nedává, pro představu si ale řekněme, že v celé ČR se nachází přesně 6 253 obcí (z toho 205 obcí s rozšířenou působností). Vlastní lékárnu má tak téměř 14 % obcí v Česku. Na druhou stranu, pohotovostních lékáren, které by fungovaly 24 hodin denně 7 dní v týdnu, je v celé zemi pouhých deset.
Nejvíce lékáren je přirozeně v Praze, konkrétně 333. Přes stovku se pak dostanou ještě v Brně se 138 lékárnami a průměru se vymyká i Ostrava s 92 lékárnami. Další krajská města se pak v závislosti na velikosti pohybují mezi 15 provozovnami v Jihlavě a 51 lékárnami v Plzni. Na druhou stranu, i poměrně velké obce mohou zůstat bez lékárny. Tou vůbec největší je Chlumec v okrese Ústí nad Labem se zhruba 4 430 obyvateli a stejně na tom jsou Vejprnice v okrese Plzeň-sever a Dětmarovice v okrese Karviná s více než 4 200 obyvateli.
V případě okresů „vedou” v počtu lékáren nepříliš překvapivě Praha a Brno-město. Nejméně jich naopak najdeme v okrese Jeseník. Paradoxně nejméně obyvatel na jednu lékárnu připadá v okrese Prachatice (2 540), v čemž ale hraje svou roli nižší hustota osídlení na Šumavě (Prachatice jsou okresem s třetím nejnižším počtem obyvatel v ČR). V Hradci Králové, což je spolu s Brnem jediné město, kde u nás lze studovat farmacii, připadá na jednu lékárnu rovněž méně než 3 000 obyvatel. Na druhé straně žebříčku počtu obyvatel připadajících na jednu lékárnu by se umístily okresy Most, Chomutov a Plzeň-sever.
Česká lékárnová nej
Nejmenší obce s vlastní lékárnou
Nemanice (Domažlice), Hřensko (Děčín), Hora sv. Šebestiána (Chomutov) – všechny mezi 250 a 300 obyvateli
Největší obec bez vlastní lékárny či výdejny
Chlumec (Ústí nad Labem) – 4 430 obyvatel
Nejméně obyvatel připadajících na jednu lékárnu
Potůčky (Karlovy Vary) – 220 (439 obyvatel, 2 lékárny)
Nejvíce obyvatel připadajících na jednu lékárnu
Dubí (Teplice) – 7 914 (7 914 obyvatel, 1 lékárna)
Nejméně obyvatel na jednu lékárnu ve městech nad 10 000 obyvatel
Kyjov – 941*
* Jako v jediné obci nad 10 000 obyvatel zde připadá méně než 1 000 lidí na jednu lékárnu
Nejvíce obyvatel na jednu lékárnu ve městech nad 10 000 obyvatel
Klášterec nad Ohří (Chomutov) – 7 250
Nejvíce obyvatel na jednu lékárnu v okresních městech
Most – 5 500
Počet obyvatel připadajících na jednu lékárnu v Praze
3 900
V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Mají tam pohotovostní lékárnu
Když nás rozbolí zuby nebo hlava uprostřed noci a nebudeme mít doma žádné léky, šanci je koupit dostaneme jen na několika málo místech ČR. Pohotovostních lékáren fungujících i v noci je v Česku celkem 14. Polovina z toho v Praze, dvě v Plzni, po jedné pak v Brně, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Většinou jde o lékárny fungující v rámci nemocnic. Zajímavostí je, že jen deset z nich pak funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Jedna z pražských lékáren a ta v Olomouci jsou otevřené nonstop pouze o víkendech, jedna v Plzni a jedna v Praze naopak fungují 24 hodin pouze ve všedních dnech. To když budeme léky potřebovat o sobotách či nedělích, šance uspět bude vyšší. Alespoň na chvíli otevírá o víkendu téměř polovina tuzemských lékáren.
V každém z našich okresů je alespoň jedna lékárna otevřená v sobotu. A pouze ve dvou - Praha-západ a Rokycany - nenajdeme lékárnu otevřenou v neděli. V těchto konkrétních případech je to ovšem dáno těsnou blízkostí krajských měst Prahy, resp. Plzně.
Petra Konečná, Senior Consultant Deloitte
V ČR se v současnosti nachází několik sítí lékáren. Tou největší je Dr. Max s více než 400 pobočkami, zhruba 220 lékáren pak patří do sítě Benu (kromě nich existují ještě další řetězce s menším počtem prodejen). Zhruba polovina z nich jsou lékárny nové, druhá polovina pak původně nezávislé lékárny, které se staly součástí sítě později. Znamená to, že do jedné z těchto dvou sítí patří každá pátá česká lékárna, což může mít vliv na podobu celého trhu. Před několika lety na to upozorňoval např. server irozhlas.cz.
Odkud je to do lékárny nejdál?
Ve spolupráci s projektem Obce v datech jsme v rámci každého správního obvodu obce s rozšířenou působností (SO ORP) našli největší obec, ve které chybí lékárna, a na nejkratší možnou trasu k lékárně nejbližší. Nejhorší dostupnost mají z tohoto pohledu obce Křemže u Českého Krumlova, Poběžovice u Domažlic, Luby u Chebu a Dobré u Dobrušky. Z každé z nich by vám to autem trvalo k nejbližší lékárně přes 16 minut, což ovšem – v porovnání se situací jinde na světě i v Evropě – není rozhodně žádná velká tragédie. Nad 15 minut by vám cesta k nejbližší lékárně trvala ještě z Měcholup na Žatecku, Českého Rudolce na Dačicku a Trhového Štěpánova na Vlašimsku.