Archiv

Startuje projekt Česko v datech, nabídne unikátní pohled na datovou žurnalistiku

Praha, 30. září 2015 - Aktuální témata i historické sondy prostřednictvím přehledných infografik nebo detailních map, zkrátka v podobě, ve které se s nimi veřejnost příliš často nesetkává. Přesně to nabídne nový projekt Česko v datech, který na přelomu září a října letošního roku startuje analýzami prvních témat.

Cenová mapa prodejních cen (www.cenovamapa.org) ukazuje veřejnosti skutečné ceny bytů a rodinných domů

Aplikaci CENOVAMAPA.ORG dnes používají hlavní developerské firmy, významné realitní kanceláře, realitní makléři, znalci, finanční poradci i veřejnost. Díky tomuto projektu společností Deloitte a Hyposervis tak může odborná i laická veřejnost získat detailní přehled o skutečných prodejních cenách bytů a rodinných domů.

Data očima Jakuba Chovance

Velká data (Big Data) byla poprvé definována nejvýš několik let zpátky. Mnozí si o Velkých datech – i vzhledem k jejich názvu – dodnes myslí, že se týkají pouze těch opravdu velkých společností. Okamžik, kdy se data stávají velkými, ale nemusí zažít pouze velké organizace a korporace. Při bližším pohledu je totiž zřejmé, že pojem Big Data může být velmi blízký i segmentu středních, a dokonce i menších firem. I malá či střední firma totiž produkuje stále větší a větší množství dat.

Od míru k ženám, od Matušky k Langerové

Jak šly roky v textech písní

57 městských částí, 170 tisíc cizinců. Kde žijí expati v Praze?

Expat neboli cizinec žijící dlouhodobě mimo zemi, jejíž má občanství, je dnes každý sedmý obyvatel Prahy. Počet cizinců v našem hlavním městě vzrostl za posledních deset let o sto procent a v polovině roku 2015 to bylo téměř 170 tisíc lidí. Zajímá vás, ve kterých městských částech žije nejvíc cizinců? A jaké je rozložení jednotlivých národností? Podívejte se na naši analýzu!

Křeslo pro ženy

Ženy v politice – téma, které zaznívá na veřejnosti stále častěji. Svou premiérku mají v Polsku, měli ji i na Slovensku. Česko na svou první premiérku či prezidentku stále čeká. V parlamentu, respektive v jeho dolních komorách patřilo od roku 1918 ženám celkem 1 080 křesel. 850 z toho v Československu, dalších 230 od rozdělení federace. Za 97 let od vzniku samostatného Československa to dělá v průměru 15,62 % žen v každém ze zvolených (či jinak delegovaných) parlamentů.

Každý Čech vypije přes 20 litrů vína ročně. Většina je z dovozu

Historie vinařství se u nás píše už víc než tisíc let a jazyk Čechů je, i podle romance Jana Nerudy, „jak známo vybíravý“. Dnes na nás z regálů v obchodech nebo vinotékách shlíží stovky lahví červeného, bílého i růžového. Víme ale, odkud většina z nich pochází? A jaké jsou ceny dovážených vín?