Archiv

Toky elektřiny

I když je Česko významným vývozcem elektřiny, každý rok nastávají období, kdy proud musíme nebo chceme dovážet. Při jarní vlně pandemie takovou situaci způsobila nízká cena elektřiny, kvůli které se českým výrobcům vývoz nevyplatil a raději energii levně nakupovali. Výjimečně tak nastala situace, kdy byla česká soustava po několik dnů čistě importní. Vedle spotřeby ovlivňuje dovozy a vývozy i výše výroby z obnovitelných zdrojů. Na trh mají vliv zejména větrné elektrárny v Německu.

Spotřeba alkoholu

Hodnota prodaných lihovin a čepovaného piva klesla během jarní vlny pandemie o 5,6 miliardy korun. Alkohol tvoří téměř polovinu výdělku restaurací, od ledna do září se ale jeho podíl propadl na 17 %. Na spotřebě i dovozu „tvrdého alkoholu“ se podepsala protiepidemická omezení více než u piva a vína. Svou roli hrálo jak uzavření restaurací, tak i výrazný úbytek zahraničních turistů. Zato tržby specializovaných obchodů s alkoholem v listopadu překonaly loňský výsledek až o 69 %, vyplývá z údajů České spořitelny o karetních transakcích.

Vánoční dárky

Protipandemická opatření se letos promítají i do předvánočních nákupů. V hračkářstvích utrácíme o třetinu méně, pokles zaznamenaly také útraty v knihkupectvích, za sportovní potřeby či oblečení. Kamenné obchody zažívají krušné období, ale některé specializované online obchody s kosmetikou či oblečením hlásí podle dat České spořitelny o karetních transakcích znatelný meziroční nárůst v objemech plateb.

Dobrý soused

Ačkoliv má Česko velkou tradici v dobrovolnictví a spolcích, v dobročinných aktivitách za světem zaostáváme. V měřítku World Giving Index se umisťujeme na 111. příčce ze 126, a to především kvůli menší ochotě pomoci cizímu člověku. Když už ale pomáháme, nejčastěji posíláme peníze na podporu nemocných a postižených. V Česku navíc funguje nespočet různých spolků a neziskovek zlepšujících životy v obcích. Nejpočetnější dobrovolnickou organizací jsou dobrovolní hasiči, mezi které se řadí bezmála 363 tisíc Čechů. České obce žijí i sportem a kulturou. Na našem území funguje 23 tisíc sportovních klubů, 1 083 sokolských jednot a za kulturou můžete vyrazit do 278 divadel, 483 muzeí či 664 kulturních domů.

Chaty a chalupy

Na každých tisíc Čechů připadne ročně 744 rekreačních výletů na vlastní chaty a chalupy. Díky tomu Česko kraluje evropskému chalupaření. Zájem o koupi vlastního prázdninového domu či domku nyní roste i kvůli probíhající pandemii, a meziročně se tak zvýšil až o čtvrtinu, uvádí realitní společnost RE/MAX. Obecně stoupl zájem o veškeré hypotéky, které v červenci dosáhly rekordního objemu 21,6 miliard korun. Trend potvrzuje i Česká spořitelna, která zaznamenala prodeje nových úvěrů na bydlení v rekordní výši téměř 6 miliard korun.

Jak dopadly dovolené

Slovensko je jedinou zahraniční zemí, kde Češi o letošních prázdninách utratili více peněz než loni. K východním sousedům vyrazilo jen o 5 % méně našinců než v roce 2019, jak ukazují data České spořitelny. Řada Čechů také zamířila do oblíbeného Chorvatska nebo okolních zemí. Daleko častěji ovšem volili tuzemskou dovolenou. Doma ale zůstali i zahraniční turisté, a tak byly například letošní tržby hotelů v Česku o čtvrtinu nižší než loni. Vyplývá to z údajů poskytovatele platebních technologií Global Payments.

Dovolená v Česku

Pandemie koronaviru COVID-19 způsobila až 99% pokles v objemech karetních transakcí českých cestovních kanceláří. Komplikované podmínky karantény a uzavírání hranic jsou jedním z hlavních důvodů, proč chce 9 z 10 Čechů letos vyrazit na dovolenou ve své vlasti. Nejoblíbenějším cílem je pro letošek Šumava a nejoblíbenější formou dovolených je ta poznávací. Mezi nejdůležitější aspekty ovlivňující konečnou podobu dovolených patří především lokalita nebo stravování. Za nejméně důležité považujeme riziko nákazy koronavirem.

Bankéř je bankéř

Takřka pětina bankovních klientů chce na základě zkušeností z doby pandemie více využívat digitální bankovnictví i po uvolnění karanténních opatření. Většina lidí zároveň považuje osobní kontakt s bankéřem na pobočce za nenahraditelný, zejména v oblasti hypotečního, investičního a penzijního poradenství.

„Pařani“ z povolání

Asi třetina světové populace se ve volném čase věnuje hraní videoher. Nejoblíbenější platformou hráčů jsou mobilní telefony, na kterých podle průzkumu společnosti Deloitte trávíme až 47 % herního času. Nejúspěšnějším zábavním produktem napříč všemi odvětvími včetně filmů či hudby je pátý díl akční série videoher Grand Theft Auto. Nejsledovanější turnaj roku 2019 sledovaly v jednu chvíli až čtyři miliony diváků a nejúspěšnější hráč historie si svými výhrami vysloužil 6,9 milionu dolarů.

Kde je v Česku e-bezpečno

V současném světě informačních technologií je internetové zabezpečení stále důležitější. Přesto přes 30 % webových stránek státních institucí nefunguje ani na protokolu HTTPS, který je tím nejzákladnějším stupněm zabezpečení, a stejně je na tom hned pět ze čtrnácti ministerstev. Ještě hůře jsou na tom oficiální stránky obcí, které na nezabezpečeném protokolu umožňují nešifrovanou komunikaci ve 48 % případů. Nejlépe zabezpečené jsou naopak podle průzkumu Česka v datech weby vysokých škol.