Archiv

České zemědělství v době digitální

První zemědělci se na našem území objevili před téměř devíti tisíci lety. Za tu dobu se způsob hospodaření na úrodné české půdě diametrálně změnil. A změnami prochází i dnes. Které plodiny jsou oproti situaci před pár lety na ústupu a kterých je naopak více? Jak jsou na tom malí pěstitelé a jak velké podniky? A jak do zemědělství pronikají novinky, jako je internet věcí? Podívali jsme se do dat Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, Ministerstva zemědělství nebo IT společnosti Servodata a pokusili se najít odpovědi.

Rok 2018 a pojistné podvody v Česku

Pojištění jistě vnáší do našich životů pocit klidu a jistoty (od toho se mu také říká pojištění). Zároveň ale vidina bezpracného obohacení láká různé nepoctivce. A i jim musí tuzemské pojišťovny přizpůsobovat své nástroje a svá opatření.

Zákon je zákon

Od roku 1995 prošlo Poslaneckou sněmovnou zhruba 2 200 zákonů. Nejvíce z nich (160) v roce 2004 za vlád Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, a to i díky vstupu České republiky do EU. Naopak rok 2018 se co do počtu schválených zákonů pohybuje na opačné straně žebříčku. Poslanecká sněmovna jich schválila pouhých 43.

Jak automobilová revoluce změní Česko

Česko je automobilová velmoc. Každé padesáté auto, které brázdí světové silnice, se vyrobí u nás, ročně jich z výrobních linek v české kotlině sjede téměř 1,5 milionu. Jak tedy Českou republiku ovlivní budoucí vývoj v tomto odvětví? Jak naši zemi změní rozvoj elektromobilů nebo autonomních aut? Na to jsme se podívali ve spolupráci se společností Deloitte.

Kudy do lékárny?

Rýma? Bolest hlavy? Nebo předepsaná antibiotika? Na konci prosince 2018 byste si v Česku mohli dojít téměř do 2 800 lékáren a výdejen léků. Alespoň jednu svoji lékárnu má u nás 858 obcí. Podívejte se na dostupnost lékáren tak, jak jsme ji zpracovali v dalším článku Česka v datech.

Jak Češi zaměstnávají horskou službu

Češi hory milují, 55 % z nich provozuje některý ze zimních sportů, každý třetí jezdí na sjezdovkách a přes 11 % pravidelně běžkuje. Do českých hor pak míří i řada cizinců zejména z Polska, Německa nebo z Nizozemí. Jak jsme na tom tedy s bezpečností na tuzemských horách? Jak často zaměstnáváme záchranáře? Pro nalezení odpovědi jsme sesbírali data přímo od horské služby za posledních 10 zimních sezon, tedy od přelomu let 2008 a 2009 až do loňské zimy.

Divoký Brexit a Česko: Na koho by dopadl nejvíc

„Divoký” nebo také „tvrdý” Brexit. Možnost, kterou parlament Spojeného království sice odmítá, která se ale na druhou stranu zdá stále reálnější spolu s drtivým odmítnutím dohody Spojeného království a EU vyjednané premiérkou Theresou Mayovou. Problém by to znamenalo především pro tuzemské exportéry. Přímo do Británie míří zhruba 5 % českého vývozu, pro některé užší segmenty ale tvoří Spojené království více než polovinu exportního trhu.

Konec ladovských zim v Česku?

Sněhu v Česku v posledních padesáti letech ubývá, bílé Vánoce jsou ale v nižších polohách dlouhodobě spíše výjimkou. V nové analýze Česka v datech jsme se zaměřili na sněhovou pokrývku u nás.

Svařák index 2018

Vánoční stromy před obecními úřady jsou vztyčeny, adventní trhy na náměstích zahájeny, první svíčky na věncích zapáleny a náhodně spadlé vločky z ulic odklizeny. Co to znamená? Samozřejmě to, že se nezadržitelně blíží Vánoce, ale i to, že Česko v datech přichází již se čtvrtým vydáním Svařák indexu!

Čas kaprů je tady

České rybníky mají ze sebou sezónu výlovů a na ulicích se brzy objeví kádě s kapry, kteří - s malou přestávkou ve vaně - poputují v řadě domácností na štědrovečerní stůl. Větší část ryb z českých vod se ale prodá v zahraničí. Kromě období výlovů a vánočních svátků jim Češi příliš neholdují. V rámci Evropy patříme mezi národy, které ryby jedí vůbec nejméně.