Archiv

Česko na dvou kolech

Češi využívají kola převážně k rekreačním účelům, Evropané na nich jezdí do práce. Na silnicích tak často ráno i večer potkáte stejné množství řidičů jako cyklistů. Tento trend se začíná postupně rozšiřovat i u nás a popularita cyklodopravy roste.

Škola základ Česka

V Česku je na 4 200 základních škol. Ve kterých obcích je víc míst než dětí a kde je naopak míst nejméně? A jak jsou na tom žáci jednotlivých škol z hlediska úspěšnosti u maturit z různých předmětů? Podívejte se na mapy Česka v datech.

Léto s biografem

Že léto kinům nepřeje? Jak se to vezme. Do těch kamenných s klimatizací se můžete skočit přes den ochladit, do těch pod širým nebem si zase můžete večer dojít vychutnat kromě filmů i jedinečnou atmosféru. Letní kina přitom během sezóny zvyšují celkovou kapacitu tuzemských biografů až o 80 %, jak ukazují data shromažďovaná v rámci projektu porovnávajícího kvalitu života v českých obcích Obce v datech.

Čas dovolených

Češi patří mezi nejaktivnější dovolenkáře v Evropě. Alespoň jednou za rok u nás vyrazí za oddychem 8 z 10 lidí. K tomuto číslu, které je v mezinárodním měřítku nadprůměrné, přispívá především vysoký počet domácích cest. Mezi nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů patří Chorvatsko, Slovensko a Itálie, k nám naopak nejčastěji míří návštěvníci z Německa, z Ruska a v posledních letech i z asijských zemí.

Chytrá města a jejich data

Chytré město se nespokojí s odpadkovým košem, který hlásí, že je plný, nebo s lavičkou, u které se připojíte na wifi. Jádrem celého konceptu jsou především data a využívání informací, které technologické „vychytávky” poskytují. A spolu s tím i jejich efektivní poskytnutí veřejnosti. Jak jsme na tom tedy s otevřenými daty v Česku?

Kempy nevymřely

Být na dovolené blízko přírodě je k nezaplacení. A jen málokde se to povede tak, jako v klasickém kempu. Na druhou stranu, žijeme ve 21. století, a nějakou tou technickou vymožeností asi nepohrdne nikdo z nás. V našem článku se tak dozvíte nejen kolik kempů najdeme v ČR nebo kde jich je nejvíc, ale i to, v kolika z nich se připojíte k wifi nebo v kolika budete mít možnost zaplatit kartou.

Cizinci v Česku

V Česku žije přes 570 tisíc cizinců. Většina v Praze, najdou se ovšem i zajímavé enklávy v menších městech. Kolik z nich je zaměstnaných a kolik podniká? A na kolik zahraničních studentů narazíme na českých školách? Přehledně jsme pro vás zpracovali data z Ministerstva vnitra, Českého statistického úřadu nebo Ministerstva práce a sociálních věcí.

Není ajťák jako ajťák

V České republice jsou nejvíce cenění specialisté na bezpečnost dat. Nejvyšší mzdy dostávají IT pracovníci v Praze, v rámci regionů jsou i desetitisícové rozdíly. Porovnáme-li ale mzdy s náklady na bydlení, nejpohodlnější život nabízí Ústecký a Moravskoslezský kraj.

Doma si zatopím počítačem

Češi si postupně začínají stavět domy, které více šetří energii. Každoročně stoupá i počet pasivních domů, které využívají teplo vyzařující ze spotřebičů nebo lidského těla. Zato výrazný nástup samovýroby elektřiny ze solárních panelů se zatím v Česku nekoná.

České zemědělství v době digitální

První zemědělci se na našem území objevili před téměř devíti tisíci lety. Za tu dobu se způsob hospodaření na úrodné české půdě diametrálně změnil. A změnami prochází i dnes. Které plodiny jsou oproti situaci před pár lety na ústupu a kterých je naopak více? Jak jsou na tom malí pěstitelé a jak velké podniky? A jak do zemědělství pronikají novinky, jako je internet věcí? Podívali jsme se do dat Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, Ministerstva zemědělství nebo IT společnosti Servodata a pokusili se najít odpovědi.